Зелева нощенка е повсеместно разпространена в нашата страна. Тя е полифаг и напада много култури, като от зеленчуковите вреди най-много по зелето, салатата, краставиците, морковите, и др., а по украсните по карамфила, хризантемите, гладиолите и др.
Зелевата нощенка развива 2-3 поколения годишно и зимува като какавида в почвата. При зелето младите нощенки отначало живеят задружно и се хранят по долната страна на листата, като ги нагризват в по-малки или по-големи неправилни кръгове. По късно се разпълзяват, скелетират листата, оставяйки само дебелите нерви и навлизат във вътрешността на главите на зелето, като дълбаят ходове и ги замърсяват с извержения. Гъсениците се хранят нощно време, а през деня най-често се заравят плитко в почвата.
Борба:
От агротехническите мероприятия значение за ограничаване популацията на зелевата нощенка имат дълбоката оран, унищожаването на плевелите, редовното окопаване, напояване и торене на зелето.
Химична борба с инсектициди трябва да се води при установяване на 12-15 гъсеници на 100 растения при главесто зеле и 5-10 гъсеници при цветно зеле.