КАРТОФИ
- Характеристики
- Продукти за комбиниране
- Проблеми при културата
- Контакт
Картофите са многогодишни растения от род Кучешко грозде на семейство Картофови, отглеждани обикновено заради съдържащите си скорбяла грудки. Картофите са най-широко отглежданото сред клубеновите растения в света и са на четвърто място по обема на суровата продукция (след ориза, пшеницата и царевицата), но това високо място се дължи на високото съдържание на вода в клубените в сравнение с другите култури.
Картофът произлиза от Южна Америка, вероятно някъде в днешните Перу, Боливия и Чили. Картофите съставляват важна част от културата на Андите и фермерите отглеждат много разновидности, притежаващи голямо разнообразие на цветове и форми. Те се разпространяват в останалата част на света след контакта на европейците с Америка в късния 15 и ранния 16 век. В Южна Америка се срещат над 200 диворастящи вида.
Болести
-
Мана по картофите
Подходящ за третиране с:ИКУЕЙШЪН ПРОМаната по картофите е силно вредоносна болест навсякъде по света, където се отглеждат картофи при условията на хладен и влажен климат. При определени условия тя може да достигне размера на епифитотия. Тя засяга както надземните части - листата и стъблата на растението, така също и клубените.
Симптоми
Болестта се появява след пълното израстване на растенията, около времето на цъфтежа. Първите признаци се откриват по листата от долните етажи. Откъм върха и периферията на листа се появяват сравнително едри мокри зелени петна, които скоро променят цвета си в кафяв. От долната страна на листа върху петното гъбата образува белезникав плесенов налеп. Заразата обхваща много бързо както по-горните листа, така и картофените стъбла. След като се появят по тях кафяви до черни петна, стъблата бързо изгниват. Развитието на болестта продължава и върху клубените. В началото на заболяването по повърхността им се образуват характерни оловносиви петна, а повърхността им остава гладка, впоследствие петната се разрастват, тъканта под тях некротизира и изсъхва, оцветена ръждивокафяво. Гниенето на картофените клубени от мана е винаги сухо. Постепенно клубенът изсъхва, свива се и мумифицира.Борба
Появата на първична инфекция може да се ограничи със засаждането на здрави клубени, но основен метод в борбата срещу картофената мана си остава химическият. Борбата с фунгициди при наличие на условия за възникване на инфекция се води най-вече превантивно с контактни или системно-контактни препарати.
Плевели
-
Лисича опашка
-
Обикновен щир
-
Полско огнивче
-
Полско подрумче
-
Разстлана лобода
-
Овчарска торбичка
-
Синя метличина
-
Бяла куча лобода
-
Дива маргаритка
-
Кръвно просо
-
Кокоше просо (нисък дараджан)
-
Лечебен росопас
-
Петниста бударица
-
влакнеста галинзога
-
Стъблообхватна мъртва коприва
-
Червена мъртва коприва
-
Италиански райграс
-
Видове слез
-
Обикновен мак
-
Метлица
-
Пача трева
-
Поветицовидно фасулче
-
Лападоволистно пипериче
-
Прасковолистно пипериче
-
Дива ряпа
-
Обикновен спореж
-
Полски синап
-
Полски кострец (млечок)
-
Видове кострец
-
Колянка
-
Врабчови чревца
-
Попова лъжичка
-
Полско великденче
-
Бръшлянолистно великденче
-
Персийско великденче
-
Диво просо
-
Абутилон (Просфорник)
-
Татул
-
Полски пролез
-
Глухарче
-
Гръцка коприва
-
Бутрак (свиница)
-
Здравец
-
Немиризлива лайка
-
Градински кострец
Неприятели
-
Памукова листна въшка
Тази въшка има космополитно разпространение, като напада много голям брой растения, отнасящи се към 25 семейства – памук, всички зеленчукови и бостанни култури, тютюн грах, фасул и др. Повредите се причиняват от ларвата и възрастното, които смучат сок от долната страна на листата и по връхните части. Листата се деформират силно, изсъхват и окапват. Растенията спират растежа си и най-често загиват. Въшките отделят изобилно ''медена роса'' и замърсяват листата, а така също са преносители на различни вирусни заболявания. Памуковата листна въшка развива 18-21 поколения годишно и зимува като безкрила възрастна женска или ларва от всички възрасти в гнездата на мравките. При затопляне на времето напролет мравките изнасят презимувалите въшки и ги заселват по плевелните растения. По- късно се появяват крилати партеногенетични, които прелитат по редица култури и раждат живи ларви. В оранжерийни условия се развиват целогодишно.
Борба
Растителнозащитните грижи започват от производството на разсада. Химическата борба с въшките започва при поява на единични възрастни въшки. -
Зелена прасковена листна въшка
Подходящ за третиране с:БИСКАЯ 240 ОДПрасковената листна въшка е космополитно разпространена и нанася големи поражения на голям брой културни растения от различни семейства. Най-често се среща на прасковата и по-рядко по бадема и кайсията. Тя е мигриращ вид с основен гостоприемник прасковата и междинни - доматите, краставиците, пипера, картофите и още редица етеричномаслени и украсни растения. В последните години се очертава и като основен неприятел по тютюна. Вреди, като смуче сок от листата, младите леторасти и връхните части на растенията. Предизвиква деформиране и завиване на листата. По тютюна и картофите, освен пряко вреди и косвено, пренасяйки причинителите на някои вирусни болести (листно завиване (PLRV) и картофения вирус ипсилон (PVY)). Особено големи са повредите при зеленчукови и украсни култури, отглеждани в оранжерии, където въшката се развива целогодишно по безполов начин и един от най-опасните неприятели. Нападнатите растения изостават в развитието си, закържавяват, листата им окапват и загиват.
Борба
Растителнозащитните грижи започват от производството на разсада. Химическата борба с въшките започва при поява на единични възрастни въшки. -
Доматена листна въшка
Доматената листна въшка напада предимно домати, картофи, патладжан, моркови и много плевелни растения. Въшката смуче сок от листата, стъблата и цветните части на растенията. Тя пренася едни от най-опасните вирусни болести по картофите, като листно завиване и черна шарка.
Борба
При семепроизводните посеви най-добрия вариант за борба е третирането на посевния материал със системен инсектицид, тъй като младите растения са особено податливи на заразяване с вируси.
При картофите за консумация и преработка борбата може да се води вегетационно със системен инсектицид, когато съществува риск от намаляване на добивите. Контролът е наложителен ако в посевите се наблюдават растения с деформирани връхчета, когато повредата е причинена от храненето на листните въшки. -
Картофена листна въшка
Картофената листна въшка напада надземните части на растенията, като смуче сок от долната част на листата и връхните части на растенията. Възрастните имат безкрили крушовидни тела и достигат големина от 1,5 до 3мм. На цвят са лъскави, като могат да варират в нюанси на зелено и жълто.
Борба
При семепроизводните посеви най-добрия вариант за борба е третирането на посевния материал със системен инсектицид, тъй като младите растения са особено податливи на заразяване с вируси.
При картофите за консумация и преработка борбата може да се води вегетационно със системен инсектицид, когато съществува риск от намаляване на добивите. Контролът е наложителен ако в посевите се наблюдават растения с деформирани връхчета, когато повредата е причинена от храненето на листните въшки. -
Сем. Телени червеи
сем. Телени червеи (полски ковачи, скокльовци)
Към това семейство се отнасят ларвите на твърдокрилите насекоми от сем. Elateridae, известни в ентомологичната литература като полски ковачи или скокльовци, понеже
паднали по гръб подскачат и издават звук, наподобяващ тракне или чукане. Името телени червеи се отнася за ларвите, които са продълговати, имат твърда хитинова обвивка на членчетата и наподобяват късче тел. У нас са известни около 120 вида и форми, но като неприятели по културните растения са наблюдавани 15 вида. Телените червеи са полифаги и са повсеместно разпространени в страната. Нападат полските култури (пшеница, ечемик, царевица, слънчоглед, тютюн и др.), зеленчуковите култури, млади овощни дръвчета в разсадници, лозички във вкоренилища, цветни култури и др.Вредят възрастните насекоми и ларвите. Бръмбарите се хранят с листата, пъпките и стъблата на растенията, но вредата от тях е незначителна. Големи повреди нанасят ларвите, които прекарват живота си в почвата и корените на растенията, където се хранят. Особено опасни са повредите по царевицата, тъй като ларвите пробиват галерии в надземната част на стъблото и растенията загиват дори достигнали 50-60 см височина. Повредите са по-големи при суша, тъй като ларвите освен храна си набавят и вода от нападнатите растения. При слънчогледа, тютюна и зеленчуковите култури се напада главния корен под кореновата шийка. Атакуваните растения най-често загиват. Ларвите нанасят и значителни повреди по клубените на картофите, в които правят галерии и ходове, изпълнени с пръст. Повредените картофи са негодни за консумация.
Телените червеи зимуват като възрастни насекоми и ларви в почвата на дълбочина 20-30 см, а понякога и по-дълбоко. Развитието на ларвите на отделните видове продължава от 2 до 4 години. Младите ларви се хранят първата година с разлагащи се растителни остатъци, а след това повреждат покълващите семена, корените и стъблата на растенията.Борба
От агротехническите мерки от значение за борбата с телените червеи са качествена сеитба, щателните обработки на почвата, унищожаването на плевелите, особено на пирея, окопаване на междуредовите разстояния. От химическите средства се прилагат инсектициди за третиране на семената или гранулирани продукти за растителна защита, които се внасят в почвата преди сеитба. -
Колорадски бръмбар
Подходящ за третиране с:ПРОТЕУСКолорадски бръмбар - ларви
Колорадски бръмбар - ларви
Колорадски бръмбар
Колорадският бръмбар е основен неприятел по картофите у нас. Той е разпространен в цялата страна и има решаващо значение при производството на картофи. Борбата с този неприятел е абсолютно наложителна за постигането на нормални добиви. Освен картофите напада още патладжана, доматите, беладоната и други растения от сем. Solanaceae.
Вредят възрастното насекомо и ларвите, като се хранят с листата на растенията. При силно нападение картофите се обезлистват и добивите от тях се понижават много. Най-опасни са повредите, причинени по време на цъфтеж и клубенообразуване. Колорадския бръмбар развива 2-3 поколения и зимува като възрастно насекомо в почвата на дълбочина до 30 см. Презимувалите бръмбари излизат от почвата след затопляне на времето и започват да се хранят с диви растения от сем. Solanaceae, а след това преминават по поникналите картофи.
Борба
Пръскане с инсектициди срещу възрастното и ларвата. Третирането да се извърши няколко пъти в зависимост от развитието на неприятеля, като първото се проведе при поява на ларвите от трета възраст, което съвпада с масовото излюпване на ларвите от първа възраст, а основната маса бръмбари са излезли вече на повърхността почвата. -
Цвеклова (черна бобова) листна въшка
Цвекловата (черна бобова) листна въшка е мигриращ вид, който зимува по калината и чашкодряна. Топлото и влажно време благоприятства силното й намножаване. През първата половина на лятото, когато е периода на максималното й намножаване ествествените й врагове са с ниска числена стойност и не могат да я контролират ефективно. Въшките смучат сок от долната част на листата и връхните части на растенията. Силно нападнатите растения изостават много в развието си.
Борба
При семепроизводните посеви най-добрия вариант за борба е третирането на посевния материал със системен инсектицид, тъй като младите растения са особено податливи на заразяване с вируси.
При картофите за консумация и преработка борбата може да се води вегетационно със системен инсектицид, когато съществува риск от намаляване на добивите. Контролът е наложителен ако в посевите се наблюдават растения с деформирани връхчета, когато повредата е причинена от храненето на листните въшки.