СЛЪНЧОГЛЕД
- Характеристики
- Продукти за комбиниране
- Проблеми при културата
- Контакт
Слънчогледът се отглежда за семената, от които се получава най-използваното у нас растително масло.
По данни на ФАО площта на слънчогледа в света надхвърля 100 млн. дка и той се явява трета по важност маслодайна култура след соята и рапицата. Най-големи производители са Китайската народна република, Русия, Аржентина, Франция, Украйна, Австралия и др. България също е сред страните с най-висок рейтинг като производител и селекционен център в света.
Ролята на слънчогледа в българското земеделие е много важна. Поради това, че той е окопна култура, засяването му спомага за правилен сеитбооборот на земеделските култури. Поради това, че е сухоустойчива култура, слънчогледът може и се отглежда на големи площи. Към настоящия момент в България се засяват средно 5-6 млн. дка слънчоглед и поради това слънчогледът се явява втората по важност и значение земеделска култура след пшеницата. Стопанското му значение се подсилва и от факта, че международната търговия със слънчогледови семена е една от най-успешните.
Болести
-
Склеротиния
Подходящ за третиране с:РетенгоСклеротинийното увяхване на слънчогледа (Sclerotinia sclerotiorum) се проявява най-силно при неспазване на сеитбообръщението. Гъбният патоген напада кореновата шийка или основата на стъблото от поникване до узряване на културата. В основата на стъблото се появява мокро светлокафяво гниещо петно, по което по-късно се образува бял памуковиден налеп. Заболяването се наблюдава през цялата вегетация и независимо от фазата заразените растения загиват. Тази форма на болестта се проявява ежегодно, най-често в районите с богати на хумус почви, но не е в зависимост от климатичните условия.
Заболяването нанася най-големи поражения по питите, т. нар. цветно-стъблена форма. Пораженията се наблюдават по-често в по-влажните райони с чести превалявания. По питите се появяват светлокремави петна, които нарастват бързо за 2 – 3 дни и понякога могат да обхванат цялата пита. Тъканите се рушат и падат върху почвата. В болните тъкани се формират склероциите, чрез които гъбата се запазва. Гъбният патоген зимува като склероции и може да се съхрани в почвата за период от 6 – 8 години. Заразяването се осъществява чрез корените на растенията –гостоприемници. Когато се образуват в питите, склероциите се пренасят със семената. За покълнване на склероциите е необходима влажна и хладна почва. Развитието на болестта се благоприятства от температури в интервал 15-20 градуса по Целзий.
За борба със заболяването е необходимо растителните остатъци да се унищожават чрез дълбоко заораване или чрез изгаряне. Трябва да се спазва 4-годишно сеитбообръщение и да се избягват ниските и влажни места. За химическа борба може да се използва фунгицидът Пиктор СК-50 мл/ дка (продукт от нова генерация) и разход на работен разтвор 20-40 л/ дка по време на бутонизация на слънчогледа. -
Фома (Черни петна)
На болните от черни петна или фома (Leptosphaeria lindquistii) и синоним (Phoma oleracea var.helianthi tuberosi Sace) растения се образуват черни петна по стъблата и питите. Признаците от заболяването се появяват по всички растителни части, но най-характерни са петната по стъблата и питите. Напетняването започва от най-долните етажи на растението и постепенно обхваща и по-горните части. Некрозата преминава от листа към листната дръжка и достига стъблото. Петната по стъблото са черни, елипсовидни, ясно разграничени от останалата зелена тъкан и имат специфичен метален гланц. По листата петната са тъмнокафяви, с неправилна форма и жълт ореол. По питите петната са закръглени, вдлъбнати, черни и различни по размер. Болните тъкани са тъмнокафяви, размекнати, но не са загнили. Болестта се развива силно в години с редуване на сухи с влажни периоди.
Причинителят на фомата се запазва в заразените растителни остатъци в продължение на 2 – 3 години. За ограничаване на болестта е необходимо да се спазва 5 – 6 годишно сеитбообръщение, да се унищожават растителните остатъци, съдържащи инфекцията. Прилагането на оптимално торене има голямо значение, понеже по-високите дози азот са причина за по-силно нападение на посевите от патогена.
-
Фомопсис (Сиви петна)
Подходящ за третиране с:РетенгоФомопсисът (сиви петна) се среща едновременно с фомата по слънчогледа. Образуваните петна са с дифузни краища и неясна периферия. Те се разрастват и обхващат значително по-големи участъци от стъблото. Повредите проникват в дълбочина, засягайки проводящите и механичните тъкани на стъблото.
Първото третиране срещу болестта се провежда във фенофаза “6-8-ми лист”, а второто през периода на фаза “бутонизация” с регистрираните фунгициди. Както и при склеротинията, надеждният фунгицид срещу фомопсиса при слънчогледа е Пиктор СК - 50 мл/ дка и разход на работен разтвор 20-40 л/ дка.Причинителят на фомата се запазва в заразените растителни остатъци в продължение на 2 – 3 години. За ограничаване на болестта е необходимо да се спазва 5 – 6 годишно сеитбообръщение, да се унищожават растителните остатъци, съдържащи инфекцията. Прилагането на оптимално торене има голямо значение, понеже по-високите дози азот са причина за по-силно нападение на посевите от патогена.
Плевели
-
Обикновен щир
-
Див овес
-
Овчарска торбичка
-
Бяла куча лобода
-
Паламида
-
Кръвно просо
-
Кокоше просо (нисък дараджан)
-
Петниста бударица
-
Поветицовидно фасулче
-
Видове кощрява
-
Зелена кощрява
-
Полски синап
-
Абутилон (Просфорник)
-
Пирей
-
Поветица
-
Татул
-
Тученица (тлъстига)
-
Сивя кощрява
-
Черно куче грозде
-
Балур от семена
-
Балур от семена и коренища
-
Троскот
Подходящ за третиране с:Ранго 40 ЕКТроскот /Cynodon dactylon/ представлява многогодишно тревисто растение, което има дълго пълзящо коренище с надземни и подземни издънки. Стеблата са изправени или възходящи, достигащи до 50 см височина. Цветовете са по 1-2 в дребни сплеснати класчета.
Троскот цъфти през юли-август. Расте по песъчливи и тревисти места, край пътища селища и ниви като плевел. Разпространен е в цялата страна до около 900 метра надморска височина. Троскотът се среща и в цяла Европа.
Троскотът е много досаден плевел, защото освен, че напада селскостопанските области, отделя и химическо вещество, което забавя развитието на полезните растения.
Въпреки че в земеделието е вреден плевел, в много части на част на Азия и Европа се използва за фураж на животни, а много хора го използват и като ценна лечебна билка.
-
Синя китка
Синята китка е изключително опасен и упорит плевел. Възможностите му за репродукция са огромни – едно растение пръска над 100 000 семена. Те, на всичкото отгоре, са много устойчиви. Могат да запазят кълняемостта си 10 години и са се развият, когато условията се подобрят.
Семената се развиват, когато близо до тях има корени на растения, по които синята китка паразитира. Веднага след покълването им, в основата на стъблата, които са грудковидно надебелени, се появява приспособление, чрез което те се прикрепват към корените на гостоприемника, откъдето извличат хранителни вещества и вода. Паразитът силно изтощава нападнатите растения, като ги забавя и спира нормалния им растеж и нерядко причинявя пълното им загиване.
Известни са два вида от този нежелан плевел - тютюнева синя китка (Оrobanche ramosa) и по рядко – слънчогледова синя китка (Оrobanche cumana)
Стъблата на слънчогледовата синя китка са изправени, рядко разклонени, жълти до жълтокафяви, високи 20-50 см, покрити с жлезисти власинки. Паразитира основно по слънчогледа и рядко по други растения, като тютюн и домати. Среща се и по някои видове плевели – пелин, свиница и др. Цъфти и подоноси юли до септември. Стъблата на видовете синя китка не съдържат хлорофил. Вместо листа, по тях се образуват малки люспи. Паразитът е топлолюбив и светлолюбив вид. Издържа на по-продължителни летни засушавания.
Борба:
- Есенна дълбока оран (45-50 см) на заразените пощи при използване на плуг с предплужник;
- сеитбооборот с “капанни” кутури, които не са гостоприемници на синята китка – репко, зимен грах, детелина, фий и др.;
- използване на здрав разсад;
- използване на добре угнил оборски тор с известен произход;
- изскубване на паразита преди осеменяването му, изнасяне и изгаряне на паразитните растения;
- при поливките синята китка се залива с вода, след което тя заболява и изсъхва;
- овцете и козите, когато пасат върху площи, заразени със синя китка, разнасят семената й;
- химични средства се използват за обеззаразяване на лехите
Неприятели
-
Сив царевичен хоботник
Подходящ за третиране с:ПРОТЕУССивият царевичен хоботник e основен неприятел по царевицата. Той е полифаг и освен нея напада житни и бобови култури, цвеклото, дините, фиданките в семенилища и разсадници и други. Зимува в почвата като възрастно насекомо и развива едно поколение годишно.
Презимувалите бръмбари се изхранват първоначално с плевелни растения, а след поникване на пролетните култури се насочват към тях. Нападат младите кълновете и стъблата като ги прегризват до нивото на почвата, а също така унищожават и листната маса. Повредените растения изостават в развитието си и дават ниски добиви или загиват. Опасността за сериозни повреди значително намалява след появата на 5–7 лист поради загрубяването на листата . Ларвите вредят като нагризват корените на растенията.
Борба
Основният метод за контрол на сивия царевичен хоботник е третирането на семената със създадени за целта инсектициди със системно действие. При висока плътност на неприятеля и миграционни процеси се налага да се третира с инсектициди през вегетацията, като икономическият праг на вредност е над 2 броя на кв. метър до фенофаза 5-7 на царевицата. -
Сем. Телени червеи
сем. Телени червеи (полски ковачи, скокльовци)
Към това семейство се отнасят ларвите на твърдокрилите насекоми от сем. Elateridae, известни в ентомологичната литература като полски ковачи или скокльовци, понеже
паднали по гръб подскачат и издават звук, наподобяващ тракне или чукане. Името телени червеи се отнася за ларвите, които са продълговати, имат твърда хитинова обвивка на членчетата и наподобяват късче тел. У нас са известни около 120 вида и форми, но като неприятели по културните растения са наблюдавани 15 вида. Телените червеи са полифаги и са повсеместно разпространени в страната. Нападат полските култури (пшеница, ечемик, царевица, слънчоглед, тютюн и др.), зеленчуковите култури, млади овощни дръвчета в разсадници, лозички във вкоренилища, цветни култури и др.Вредят възрастните насекоми и ларвите. Бръмбарите се хранят с листата, пъпките и стъблата на растенията, но вредата от тях е незначителна. Големи повреди нанасят ларвите, които прекарват живота си в почвата и корените на растенията, където се хранят. Особено опасни са повредите по царевицата, тъй като ларвите пробиват галерии в надземната част на стъблото и растенията загиват дори достигнали 50-60 см височина. Повредите са по-големи при суша, тъй като ларвите освен храна си набавят и вода от нападнатите растения. При слънчогледа, тютюна и зеленчуковите култури се напада главния корен под кореновата шийка. Атакуваните растения най-често загиват. Ларвите нанасят и значителни повреди по клубените на картофите, в които правят галерии и ходове, изпълнени с пръст. Повредените картофи са негодни за консумация.
Телените червеи зимуват като възрастни насекоми и ларви в почвата на дълбочина 20-30 см, а понякога и по-дълбоко. Развитието на ларвите на отделните видове продължава от 2 до 4 години. Младите ларви се хранят първата година с разлагащи се растителни остатъци, а след това повреждат покълващите семена, корените и стъблата на растенията.Борба
От агротехническите мерки от значение за борбата с телените червеи са качествена сеитба, щателните обработки на почвата, унищожаването на плевелите, особено на пирея, окопаване на междуредовите разстояния. От химическите средства се прилагат инсектициди за третиране на семената или гранулирани продукти за растителна защита, които се внасят в почвата преди сеитба. -
Листни въшки по слънчогледа
По слънчогледа вредят няколко вида листни въшки, но най-често срещаните са малка сливова (Brachycaudus helichrysi Kalt.) и черна бобова. Те нанасят вреда на културата от фенофаза 2-ри-4-ти лист до прибирането й. Листните въшки се заселват по горната страна на листата и смучат сок близо до нерватурата. Тъканите на нападнатите листа пожълтяват и те се извиват нагоре. С формиране на питите въшките мигрират върху тях и силно нападнатите изостават в растежа си. Голямата вреда от листните въшки е, че те са преносители на опасни вирусни болести. Борбата с листните въшки по слънчогледа се провежда, когато са нападнати повече от 10 – 20% от растенията.