КАЙСИИ
- Характеристики
- Продукти за комбиниране
- Проблеми при културата
- Контакт
Кайсиевото дърво е топлолюбиво, с мощни корени, достига до височина над 8 метра, живее 40-60 години. Листата му са елипсовидни - лъскави, отгоре тъмнозелени, а отдолу матовозелени, цветовете - бели или розови.
Плодът е месест, със сплесната костилка, чиято ядка хората използват отдавна като заместител на бадема. Характерна бразда разделя плода на 2 части. Цветът на зрялата кайсия е от бледожълт до оранжев, някои сортове са мъхести. Първите кайсии зреят през юни, а късните - през август.
Болести
-
Гномония по кайсия
В България е открита за пръв път през 1981 година. Болестта уврежда най-силно листата. Причинява масово напетняване, пригор и предивременен листопад.
СИМПТОМИ
По листата се наблюдават разлети петна, първоначално светлозелени, след това жълти. По-късно засегнатите участъци засъхват и стават кафеникавосиви. Тъканите могат да се разкъсат, да опадат частично и по листата да се образуват отвори с неравни краища. Към средата на лятото, още в периода на нарастване на плодовете, петната стават многобройни, сливат се и заемат почти цялата листна площ. Заразените листа потъмняват, засъхват, завиват се и опадват или остават да висят на дървото.
БОРБА
Мерките за борба включват агротехнически мероприятия насочени към унищожаване източника на зараза и фунгицидни третирания на базата на краткосрочна прогноза. -
Късно кафяво гниене при кайсии, праскови, нектарини и череши
Повредите започват от фаза недряване на плода до фаза пълна зрялост. Развитието продължава и по време на съхранение. По кожицата се образуват кафяви петна, които бързо се разрастват и могат да обхванат целия плод. Повредените тъкани са кафяви и се развива мокро гниене. По кожицата се образуват концентрични кръгове от спороношението на гъбата. Когато плодовете са на кичури заразата се прехвърля от един плод на друг. Поразените плодове окапват или се мумифицират и остават в короната. Възможно е прехвърляне по плодните клонки и леторастите, което причинява загиване на връхната им част. Предпоставка за заразяване са различни наранявания на плодовете, причинени от неприатели или при тяхната беритба. Заразата зимува като мицел по плодните клонки и мумифицираните плодове.
Борба:
Превенцията се извършва чрез резитба до здраво на заразените леторасти, почистване на мумифицираните плодове, зимно пръскане със сероваров разтвов. Борбата през вегетацията се явява естествено продължение на третиранията срещу ранно кафяво гниене и се води с ефикасни фунгициди по време на наедряване и узряване на плодовете. -
Ранно кафяво гниене
Болестта засяга цветовете, младите леторасти, скелетните разклонения, а така също и плодовете на растението.
Симптоми
При заразяване първоначално симптомите се наблюдават по цветовете, като по венчелистчетата се появяват некротични петна, които постепенно обхващат целия цвят. От него заразата преминава по клонките, които изсъхват с листата по тях. Инфекцията може да обхване и дебелите скелетни клони, които изсъхват изцяло. По младите завързи повредата започва под формата на локално кафяво гниене, което нараства и обхваща целия плод.Борба
Основната стратегия при борбата срещу ранното кафяво гниене е да се намали зимуващата зараза чрез санитарна резитба на заразените клонки и мумифицирани плодове и да се приложат профилактични фунгицидни третирания, които да предпазят растенията от заразяване. -
Брашнеста мана по костилкови
Патогенът напада основно прасковите, но се развива успешно и по останалите костилкови видове и най-вече по кайсията.
Гъбата зимува като мицел в заразени пъпки и клейстотеции по клонките. От заразени пъпки се развива системната форма и заразените леторасти много често изсъхват. Патогенът атакува младите тъкани – листа до 12ти ден, младите леторасти и плодове. Основна предпоставка за заразяване е високата въздушна влажност и средноденонощни температури над 21 градуса. Младите листа на прасковата се заразяват първо от долната страна защото горните половинки са слепнали една с друга в началото. По нападнатите части се развива характерния бял налеп. Листата се перфорират и може да се стигне до листопад. Младите леторасти се деформират и остават с подтиснат растеж. Плодовете са чувствителни в ранен стадий до диаметър 2-3 см, но петната по-късни се вкорковяват и плодовете се деформират и напукват.Борба:
Зимно третиране със сероваров разтвор. Следцъфтежно третиране с ефикасен фунгицид и след това в интервал от 8-10 дни до наедряване на плодовете. При чувствителни сортове за предотвратяване на образуването на клейстотеции и системно зарязяване на леторасти могат да се правят и допълнителни третирания.